Balon Anjiyoplasti / Stent Tedavisi İstanbul

  Kalbi besleyen koroner arterler hem kalp hem de vücudun geri kalanı için oldukça önemlidir. Çünkü bu damarlarda meydana gelen daralma ve tıkanma gibi durumlar kalple birlikte tüm vücudu etkileyen sorunlara yol açabilir. Aralarında kalp krizinin de yer aldığı bu sorunları önlemek amacıyla çeşitli tedavilere başvurulur. Bu tedaviler arasında en pratik ve etkili olanı ise balon anjiyoplasti tedavisidir.

  Balon anjiyoplasti tedavisi sayesinde daralmanın meydana geldiği damarlar açılabilir. Böylece koroner arterlerden sağlıklı bir kan akışı sağlanabilir. Bu da kalbin gerektiği gibi beslenmesini ve vücuda kan pompalama görevine devam edebilmesini sağlar. Günümüzde balon anjiyoplastinin çok daha etkili ve kalıcı sonuçlar verebilmesi için stent de takılmaktadır. Bu tedaviler birbirlerini tamamlayıcı niteliktedir. Yazımızın devamında balon anjiyoplasti ve stent tedavisinin nasıl yapıldığından; risklerinden ve avantajlarından bahsedeceğiz.

  Balon anjiyoplasti ve stent tedavisi İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Ömer Uz gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Balon Anjiyoplasti Nedir?

  Balon anjiyoplasti; koroner arterlerde görülen daralma ve tıkanma gibi sorunları ortadan kaldırmak için yapılan tedavidir. Koroner arter hastalık, kalp ve damar hastalıkları arasında en ölümcül olanlardan biridir. Bu yüzden kalbi besleyen koroner arterlerdeki daralmaya zamanında müdahale etmek gerekir. Bahsettiğimiz müdahale balon anjiyoplasti tedavisi ile pratik bir şekilde yapılabilir. Bu tedavi özellikle de bypass tedavisine kıyasla çok daha hızlı ve kolaydır. Balon anjiyoplasti sonrasında tedavinin daha etkili ve kalıcı olmasını sağlamak için stent takma işlemi de yapılabilir.

  Balon anjiyoplasti tedavisi, koroner anjiyografi işlemiyle birlikte yapılabilmektedir.

  Stent Tedavisi Nedir? Stent Nedir?

  Stent, balon anjiyoplasti ile damara yerleştiren balonu saran, kafes şeklinde bir aparattır. Bu aparat sayesinde balon işlemi uygulanan damarın; yeniden daralması ve tıkanması önlenir. Stent tedavisi, balon anjiyoplasti tedavisi ile birlikte uygulandığında, damarların uzun yıllar açık ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Böylece koroner arterlerin dolaşımı büyük oranda güvence altına alınır. Kalp gerektiği gibi beslenebilir ve görevlerini yerine getirebilir.

  Stent Çeşitleri Nelerdir?

  Günümüzde dört farklı stent çeşidi kullanılmaktadır. Bunlar:

  • Metal stent.
  • Yama (greft) stent.
  • İlaçlı stent.

  Stent çeşitleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

  İlaçlı Stent Nedir?

  İlaç kaplı stentler, damarların tekrar tıkanmasını önleyen özel ilaçlarla kaplı stentlerdir. Tıp biliminde ve teknolojide meydana gelen gelişimler sayesinde çok daha kullanışlı stentler üretilmiştir. İlaçlı stentler, kalbin yapısı ile uyumlu ve dirençli metal alaşımlardan yapılırlar. Bununla birlikte üzerlerinde, bulundukları damarın yeniden tıkanmasını önleyecek ilaçlar taşırlar. Bu sayede yerleştirildikleri bölgenin yeniden tıkanma riskini büyük oranda düşürürler. İlaçlı stent fiyatları, metal stent fiyatlarına kıyasla daha pahalıdır.

  Balon Anjiyoplasti ve Stent Tedavisi Riskleri Nelerdir?

  Balon anjiyoplasti ve stent tedavisi, bypass tedavisine kıyasla çok daha az risk barındırır. Doktorlar, tedavi öncesinde bu riskler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendirebilirler. Böylece hastalar bu risklerin bilincinde olarak tedavi olmaya karar verebilirler.

  Balon Anjiyoplasti Nasıl Yapılır? Stent Nasıl Takılır?

  Balon anjiyoplasti işlemi hemen hemen koroner anjiyografi işlemi ile aynı şekilde yapılır. Bu uygulama da koldan veya kasık bölgesinden yapılabilmektedir.

  Uygulamanın yapılacağı bölge ilk olarak özenle temizlenir. Daha sonra ise bu bölgeye lokal anestezi uygulanır. Böylece ağrı ve rahatsızlık hissi önlenmiş olur.

  Anestezi işleminden sonra özel bir kateter yardımı ile damarlara girilir. Bu yolla damarların görüntülenmesine olanak sağlayan bir sıvı verilir. Sıvı sayesinde görüntüleme işlemi yaparken tıkanmanın gerçekleştiği bölgeye balon şeklinde bir kateter yerleştirilir. Daha sonra ise aynı şekilde stent takılır. Balonun yerleştirildiği bölge ve kan akışı son bir defa incelendikten sonra tedavi tamamlanır.

  Balon anjiyoplasti işlemi hemen hemen 1 saat kadar sürmektedir. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Balon anjiyoplasti sonrası hastalar bir gece hastanede misafir edilirler. Bu süte boyunca gerekli kontrolleri yapılır, hasta yürütülür. Doktor uygun bulursa hasta ertesi gün taburcu olabilir.

  Balon Anjiyoplasti Fiyatları İstanbul – Stent Fiyatları İstanbul

  Balon anjiyoplasti tedavisi sayesinde, kalbi besleyen damarlarda yeniden sağlıklı bir kan akışı sağlanabilir. Böylece koroner arter hastalığına bağlı görülebilecek pek çok sağlık riskinin önüne geçilebilir. Balon anjiyoplasti tedavisinin fiyatı, yapılan operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Stent fiyatları da stent çeşitlerine göre farklılaşabilir.

  Balon anjiyoplasti ve stent tedavisi İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Uz’dan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?