Sıcak Ablasyon İstanbul

  Sıcak ablasyon İstanbul, kalpte ritim bozukluğuna yol açan bölgenin yüksek ısı altında ortadan kaldırıldığı tedavidir. Ritim bozuklukları en sık karşılaşılan kalp hastalıklarından biridir. Tıp dilinde ‘’aritmi’’ olarak bilinen bu rahatsızlık pek çok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Kalpte ritim bozukluğu tedavisi çeşitli ilaçlar ve gelişmiş ablasyon teknikleri ile yapılabilir. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için önce ritim bozukluğunun kalbin hangi bölümünden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Böylece hastanın ihtiyaç duyduğu tedavi en uygun şekilde planlanabilir ve gerçekleştirilebilir.

  Ablasyon tedavisi, ilaç tedavilerinin aksine kalpteki ritim bozukluğunu kalıcı olarak tedavi etmeyi amaçlar. Aritmi (ritim bozukluğu) ilaçları, kullanıldıkları süre boyunca kalp ritminin düzene binmesini sağlarlar. Eğer bu ilaçlar aksatılır, unutulur veya gerektiğinde ilaçlara ulaşılamazsa ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Ablasyon tedavisinde ise ritim bozukluğuna yol açan bölge tek defada ortadan kaldırılır. Böylece birçok hasta, ömür boyu ritim düzenleyici ilaçlar kullanmaktan kurtulmuş olur. Yazımızın devamında ablasyon yöntemlerinden biri olan sıcak ablasyonun nasıl yapıldığından ve avantajlarından bahsedeceğiz. İstanbul sıcak ablasyon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Ömer Uz gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Ablasyon Nedir? Ablasyon Ne Demek?

  Ablasyon, Latince ‘’yok etmek’’ manasına gelen bir sözcüktür. Ablasyon tedavisinde de ritim bozukluğuna yol açan sorunlu bölgeler yok edilir. Böylece kalp, düzenli bir ritim ile görevine devam edebilir bir hale gelir.

  Ablasyon tedavisi iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden ilkinde, oldukça soğuk bir madde olan nitrojen gazı kullanılır. Nitrojen gazı yardımı ile kalpte ritim bozukluğuna yol açan sorunlu bölge dondurulur. Bölge, dondurulması ile birlikte işlevini kaybeder ve kalbin üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kalkmış olur. Bu işlem Soğuk Ablasyon ismi ile bilinir.

  Diğer yöntem ise Sıcak Ablasyon işlemidir. Asıl konumuz olan sıcak ablasyon hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Sıcak Ablasyon İstanbul Nedir?

  Sıcak ablasyon tedavisinde kalbin ritminde bozulmalara sebep olan sorunlu bölge, kontrollü ısı işlemi ile yakılır. Bahsettiğimiz kontrollü ısı radyofrekans dalgaları kullanılarak üretilir. Radyofrekans dalgaları, bölgenin 60 ila 90 dereceye kadar ısınmasını sağlar. Böylece kalpte ritim bozukluğuna sebep olan sorunlu bölge yaşamsal faaliyetlerini yitirir.

  Sıcak Ablasyon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

  Sıcak ablasyon şu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir:

  • Supraventriküler taşikardi (SVT).
  • Ventriküler taşikardi.
  • Atriyal prematür atım (APS).
  • Ventriküler prematür atım (VPS).
  • Atriyal fibrilasyon (AF).
  • Wolff – Parkinson – White Sendromu.
  • Atriyal flutter.

  Görüldüğü üzere sıcak ablasyon pek çok aritmi türünün tedavisinde kullanılmaktadır.

  Sıcak Ablasyon Kimlere Yapılabilir?

  Sıcak ablasyon her yaştan hastaya uygulanabilen bir tedavidir. Hem yetişkin hem de çocuk ritim bozukluğu hastaları sıcak ablasyon yaptırabilirler. Sıcak ablasyon işlemi öncesinde ritim bozukluğunun çeşidi tespit edilir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz tarzda bir ritim bozukluğu varsa sıcak ablasyon tedavisi yapılabilir.

  Sıcak Ablasyon Yönteminin Avantajları Nelerdir?

  Sıcak ablasyon tedavisinin avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Sıcak ablasyon tedavisinin en büyük avantajı, ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalan hastaların ilaç kullanım ihtiyaçlarını ortadan kaldırabilmesidir. İlaç tedavisi çoğu zaman işlevseldir. Yani aritmi ilaçları görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirirler. Ancak bu ilaçların bazı ciddi yan etkileri vardır ve sürekli kullanıldıklarında bu ciddi yan etkilerin bazılarını deneyimlemek mümkündür. Bununla birlikte sürekli ilaç kullanmanın bir diğer dezavantajı da ilacı aksatma, unutma veya bulamama riskidir. Aritmi ilaçları gibi ilaçları aksatmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  • Sıcak ablasyon tedavisi oldukça hızlı bir uygulamadır.
  • Sıcak ablasyon sonrasında hastalar bir gecelik hastane misafirliğinin ardından gündelik yaşamlarına dönebilirler.
  • Sıcak ablasyon yöntemiyle yapılan ablasyon tedavilerinde, işlevsizleştirilmesi planlanan bölge çok daha yüksek başarı oranı ile yok edilebilir.
  • Sıcak ablasyon tedavisi, soğuk ablasyon tedavisine kıyasla daha düşük maliyetlidir.

  Sıcak Ablasyon Nasıl Yapılır?

  Sıcak ablasyon tedavisi öncesinde hasta özel sedatif ilaçlarla sedasyon (hafif uyku hali) altına alınır. Eğer hastanın özel bir durumu varsa genel anestezi yöntemi de tercih edilebilir. Her iki durumda da hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

  Sıcak ablasyon yöntemi elektrofizyolojik çalışma (EPS) ile hemen hemen aynı şekilde yapılır. Sıcak ablasyon tedavisinde, EPS işleminden farklı olarak fazladan bir kateter (ince kablo) daha kullanılmaktadır. Bu katater ‘’Ablasyon Kateteri’’ ismi ile bilinir. Sedasyon veya anestezi işleminden sonra kateterler, hastanın kasık bölgesinde yer alan damarlar yardımı ile kalbe iletilir. Bu kateterler yardımı ile önce ritim bozukluğunun türü ve nereden kaynaklandığı belirlenir. Daha sonra ise ablasyon kateteri ile sorunun bulunduğu bölge ısıtılır. Böylece aritmiye yol açan bölge yaşamsal faaliyetlerini kaybeder ve kalbin ritmini etkilemeyi bırakır. Sıcak ablasyon işlemi hemen hemen 1 saat içerisinde son bulur. Ancak bu süre aritminin hangi bölgeden kaynaklanıyor olduğuna göre kişiden kişiye değişebilir.

  Sıcak Ablasyon Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Sıcak ablasyon tedavisi sonrası hastalar bir gece boyunca hastanede misafir edilebilirler. Bu süreçte hastanın tansiyon ve nabız gibi vital bulguları düzenli olarak kontrol edilir. Daha sonra ise taburcu edilirler. Sıcak ablasyon sonrası iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar:

  • Hastalar bir süre sportif faaliyetlerden uzak kalmalıdırlar.
  • Ağır, yorucu ve zorlayıcı işler yapmamalıdırlar.
  • Doktorun önerdiği süre boyunca dinlenmelidirler.

  Sıcak ablasyon sonrası 2 hafta içerisinde büyük oranda iyileşme görülür. Hastalar 2. haftanın sonunda doktor tavsiyesi ile gündelik yaşamlarına dönebilirler.

  İstanbul Sıcak Ablasyon Tedavisi Fiyatları

  Sıcak ablasyon tedavisi İstanbul hem çocuklara hem de yetişkinlere yapılabilir. Bu tedavi %70’lerden %99’lara kadar varan bir başarı oranına sahiptir. Sıcak ablasyon yöntemi sayesinde pek çok ritim bozukluğu türünden kalıcı şekilde kurtulmak mümkündür. Bu tedavinin süreçleri ve detayları kişiye özel olarak planlanır. Yani sıcak ablasyon tedavisi ücreti konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir.

  Sıcak ablasyon fiyatları 2022 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Uz’dan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?