Çarpıntı Tedavisi İstanbul

  Heyecanlandığımızda, korktuğumuzda veya önemli bir haber aldığımızda hepimiz kalp atışlarımızdaki hızlanmayı hissetmişizdir. Bahsettiğimiz duygular karşısında vücudumuzun verdiği bu tepki gayet doğaldır. Ancak normal şartlarda kalbin o kadar hızlı atmasını beklemeyiz. Sağlıklı bir yetişkinin normal nabız aralığı 60 – 100’dür. Elbette az önce paylaştığımız duygu değişimleri gibi sebeplerden gün içerisinde bu nabız bazen 100’ü geçebilir. Ancak bunlar vücudumuzun anlık olaylara verdiği tepkilerden kaynaklanırlar. Bu olayların etkisi dindiğinde kalp hemen normal atış hızına geri döner. Bazı kişiler ise dinlenirken ve özel bir durum söz konusu değilken bile kalplerinin yüksek hızlarda attığını hissedebilirler. Bu durum halk arasında ‘’çarpıntı’’ olarak bilinir. Çarpıntı hissi, kalbin normal kabul edilenden daha hızlı atması veya kalbin normalden daha güçlü kasılmasıyla meydana gelebilir. Hastalar bu iki durum arasındaki farkı anlamakta zorlanırlar. Bu yazımızda çarpıntı hissinin neyden kaynaklandığından, taşikardiden ve çarpıntı tedavisinin detaylarından bahsedeceğiz.

  Çarpıntı tedavisi İstanbul ve benzer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Ömer Uz gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Çarpıntı Nedir? Çarpıntı Ne Demek?

  Çarpıntı, kalbin olması gerekenden hızlı atması veya güçlü kasılması sebebi ile kişinin deneyimlediği histir. Çarpıntı hissi gerçekten de kalbin hızlı atması sebebi ile meydana gelebilir. Ancak her çarpıntının sebebi bu değildir. Bazı durumlarda kalpte meydana gelen güçlü kasılmalar da çarpıntı hissine sebep olabilir. Eğer çarpıntı, kalbin normalden hızlı atması sebebi ile meydana geliyorsa bu duruma tıpta ‘’taşikardi’’ denir.

  Taşikardi Nedir?

  Taşikardi, kalbin; çeşitli sebeplerden normal kabul edilen aralıktan daha hızlı atmasıdır. Dinlenme halinde olan yetişkinlerde, dakikadaki kalp atış sayısının 60 ila 100 arasında olması beklenir. Eğer nabız (kalp atışı) sayısı dakikada 100’ün üzerindeyse, bu kalp ritmini tanımlamak için ‘’taşikardi’’ terimi kullanılır. Halk arasında çarpıntı olarak da bilinen bu durum; panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklar veya ritim bozukluğu gibi kalp damar hastalıkları sırasında görülebilmektedir.

  Normal Nabız Kaç Olmalı? Normal Nabız Aralığı Kaçtır?

  • Sağlıklı ve dinlenme halinde olan bir yetişkinin normal nabız sayısı dakikada 60 – 100,
  • Aynı koşulları sağlayan bir çocuğun, normal nabız sayısı dakikada 100 – 120,
  • Yine aynı koşulları sağlayan bir bebeğin normal nabız sayısı dakikada 100 – 140 aralıklarındadır.

  Normal kabul edilen nabız sayısı bireyin yaşına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca fiziksel aktiviteler ve duygu değişimleri sırasında nabzın doğal olarak artış gösterebileceğini unutmamak gerekir. Bu yüzden yukarıda verdiğimiz ideal aralıklar, istirahat halinde olan bireyler için geçerlidir.

  Çarpıntı Nedenleri Nelerdir?

  Çarpıntı sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Ani duygu değişimleri; korku, heyecan, üzüntü.
  • Aşırı stres.
  • Yoğun fiziksel aktivite; koşma, egzersizler, sportif faaliyetler.
  • Çay ve kahve gibi kafein içeren ürünlerin fazla tüketilmesi.

  Bunlar sinüs taşikardisi veya fizyolojik taşikardi olarak bilinen bir çarpıntı türüne sebep olurlar. Sinüs taşikardisi birtakım yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak çarpıntı hissinin sebebi aritmik taşikardi (ritim bozukluğu kaynaklı taşikardi) ise farklı tıbbi tedavi yaklaşımları gerekebilir. Hastanın sinüs taşikardisine mi yoksa aritmik taşikardiye mi sahip olduğu EKG gibi tetkikler sayesinde tespit edilebilir.

  Saydıklarımıza ek olarak bazı kişilerde panik ataklar sebebi ile de çarpıntı hissi görülebilmektedir.

  Panik Atak Sırasında Kalp Çarpıntısı Normal Midir?

  Panik bozukluk hastaları, panik ataklar sırasında çarpıntı hissi duyabilirler. Bu his sebebi ile çok daha fazla panik yapabilir; kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklar geçireceklerini düşünebilirler. Bireylerin aşırı stres, korku ve kaygı hissi duydukları sırada; kalp atışlarının hızlanması gayet normaldir. Ancak bazı durumlarda panik bozukluk rahatsızlığına ritim bozuklukları da eşlik edebilir. Yalnızca panik atak sebebi ile görülen çarpıntı hissi her ne kadar geçici de olsa; panik bozukluğa ritim bozukluğunun da eşlik ettiği durumlar kişinin sağlığı için tehlikeli olabilir. Bu yüzden ritim bozukluğundan şüphelenen panik atak hastalarına alanında uzman bir doktorla görüşmeleri tavsiye edilir. Kardiyoloji uzmanları, uyguladıkları tetkiklerle çarpıntının panik ataklar sebebiyle mi yoksa ritim bozukluğu sebebiyle mi ortaya çıktığını tespit edebilirler.

  Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir? Çarpıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kalp çarpıntısı başlı başına bir hastalık değil, bir belirti olarak karşımıza çıkar. Bu belirtinin ortadan kaldırılabilmesi için hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilmelidir. Çarpıntı hissi; aşırı stres, kafein kullanımı, yorucu aktiviteler sebebi ile görülüyorsa bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilir. Panik ataklar sebebi ile görülüyorsa psikolojik destek alınabilir.

  Çarpıntı hissinin kalpte ritim bozukluğu sebebi ile meydana geldiği düşünülüyorsa bir kalp ve damar hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Böylece gerekli tetkikler yapılabilir ve ritim bozukluğunun detayları araştırılabilir. Daha sonra ise uygun bir tedaviye başlanılabilir.

  İstanbul Çarpıntı Tedavisi

  Eğer gün içerisinde ara ara çarpıntı hissi deneyimleniyorsa mutlaka bir kalp ve damar hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir. Ritim bozukluğu kaynaklı çarpıntı hissi bazı durumlarda felç (inme) gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden çarpıntı tedavisi aksatılmamalıdır.

  İstanbul çarpıntı tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Uz’dan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?