3 Boyutlu Ablasyon ve Görüntüleme İstanbul

  Sağlıklı bir kalp ritmi hem kalp hem de vücudun geri kalanı için çok önemlidir. Kalp ritminde meydana gelen düzensizlikler hastaların gündelik yaşamlarını olumsuz etkileyebilir. Kişiler ritim bozuklukları sebebi ile çarpıntı ve baş dönmesi yaşayabilir, bayılabilirler. Kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi ritim bozukluğu temelli hastalıklara yakalanabilirler. Ritim bozukluğu tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri ablasyon tedavisidir. Ablasyon tedavisi ile ritim bozukluğuna yol açan anormal kalp bölgeleri yakılabilir veya dondurulabilir. Böylece kalp ritmi üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilir.

  (Aşağıdaki ve yukarıdaki resimde 60 yaşındaki erkek hastamız çarpıntı şikayeti ile merkezimize başvurdu. 24 saatlik kalp ritim takibinde (Holter EKG) atriyal fibrilasyon ve atriyal flutter tespit edildi. Bu 2 farklı çarpıntı aynı seansta sırasıyla yakıldı. 3.ay takiplerinde herhangi bir şikayet belirtisi olmadı.
  Aynı zamanda bu çarpıntıya bağlı kalbin kasılma fonksiyonları bozulmuştu (kalp yetmezliği gelişmişti). 3.ay takipte bu fonksiyonların normale döndüğü görüldü.)

  (3 boyutlu RF Atrial Fibrilasyon ve Atrial Flutter ablasyonu)

  Ablasyon tedavisinin başarılı ve isabetli bir şekilde gerçekleşebilmesi için aritmiye yol açan bölgeler detaylıca belirlenmelidir. Bu tespit işlemi, çeşitli iki boyutlu görüntüleme yöntemleri ile yapılabilmektedir. Ancak bazı ritim bozuklukları çok daha detaylı bir inceleme gerektirebilir. Bu durumda 3 boyutlu görüntüleme tekniklerine başvurulur. Tıp biliminde ve teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde, günümüzde kalbi 3 boyutlu olarak haritalandırmak mümkündür. Bu 3 boyutlu haritalandırma yöntemi ile ritim bozukluğunun hangi bölgeden kaynaklandığı detaylı olarak tespit edilebilir. Böylece ablasyon tedavisi isabetli ve başarılı bir şekilde yapılabilir. Yazımızın devamında 3 boyutlu haritalandırma ve 3 boyutlu ablasyon işlemlerinin detaylarından bahsedeceğiz.

  İstanbul 3 boyutlu ablasyon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Uz’dan randevu alabilirsiniz.

  Ablasyon Nedir?

  Ablasyon, ritim bozukluğu tedavisinde 20 yılı aşkındır başarılı bir şekilde kullanılan özel bir yöntemdir. Bu tedavi sayesinde kalp ritminde düzensizliklere yol açan anormal kalp bölgeleri işlevsiz hale getirilebilir. Böylece kalpte oluşan elektriksel uyarılar, bu bölgelerden etkilenmeden hedef bölgelerine ulaşabilirler. Elektriksel uyarıların hedef bölgelere zamanında ulaşması ile sağlıklı bir kalp ritmi elde edilir. Bahsettiğimiz anormal kalp bölgelerinin ortadan kaldırılabilmeleri için öncelikle tespit edilmeleri gerekir. Genelde bu bölgeleri tespit etmek ve görüntülemek için 2 boyutlu görüntüleme tekniklerine başvurulur. Ancak 2 boyutlu görüntüleme, her ritim bozukluğu türü için yeterli gelmeyebilmektedir. Bu ritim bozukluklarının kaynağını görüntülemek için 3 boyutlu haritalandırma teknolojisine başvurmak gerekir.

  3 Boyutlu Ablasyon ve Görüntüleme Nedir?

  Ablasyon işlemi öncesinde, kalbin 3 boyutlu haritalandırılması yapılmışsa bu işlem 3 boyutlu ablasyon olarak bilinir. 3 boyutlu ablasyon işleminde, ilk olarak kalbi meydana getiren dokular detaylı olarak haritalandırılır. Bu haritalandırma sayesinde kalpte ritim bozukluğuna sebep olan oluşumlar detaylı olarak görüntülenir. Ablasyon işleminin hangi bölgelere ve ne ölçüde yapılacağına karar verilir. Daha sonra ise soğuk ablasyon veya sıcak ablasyon tekniği ile bu bölgeler etkisiz hale getirilir.

  3 Boyutlu Ablasyonun Avantajları Nelerdir?

  Üç boyutlu ablasyon işleminin tartışmasız en büyük avantajı kalbin 3 boyutlu olarak görüntülenebiliyor olmasıdır. 2 boyutlu görüntüleme teknikleri ile incelenen kalp, adeta bir fotoğraf gibi görünür. Ancak 3 boyutlu görüntülemede dokuları her taraftan incelemek mümkündür. Bu sayede ritim bozukluğuna yol açan bölgeler detaylı olarak görüntülenebilir ve işaretlenebilir. Böylece işlem sırasında vakit kaybetmeden hedef bölgelere müdahale edilebilir. 3 boyutlu görüntüleme tekniği; ablasyon işleminin hem daha başarılı hem de daha isabetli olmasını sağlar.

  3 Boyutlu Ablasyon Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

  3 boyutlu ablasyon şu gibi ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir:

  • Ventriküler taşikardi (VT).
  • Atriyal fibrilasyon (AF)
  • Atriyal flutter.
  • Wolff – Parkinson – White Sendromu.
  • Brugada Sendromu
  • Aritmojenik Sağ Ventriküler Displazi (ARVD)
  • Supraventriküler taşikardi (SVT).

  Saydığımız hastalıklar ve bu hastalıklarla ilgili bazı özel durumlar 3 boyutlu ablasyon yöntemi ile tedavi edilebilir.

  3 Boyutlu Ablasyon Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Üç boyutlu ablasyon sonrasında hastalar bir gece boyunca hastane gözetiminde kalırlar. Bu süreçte sağlık çalışanları hastalarla özel olarak ilgilenir; düzenli olarak nabız ve tansiyon vital bulguların takibini yaparlar. Eğer özel bir durum yoksa hastalar ertesi gün taburcu edilir.

  3 boyutlu ablasyon sonrası hastalar, doktorun önerdiği süre boyunca ağır işlerden ve yorucu egzersizlerden uzak kalmalıdır. Bu süre boyunca düzenli bir şekilde dinlenmelidirler. Ablasyon tedavisi sonrası hastalar 2 hafta içerisinde büyük oranda iyileşir ve doktor tavsiyesi ile gündelik yaşamlarına dönebilirler.

  İstanbul 3 Boyutlu Ablasyon Fiyatları

  3 boyutlu ablasyon, klasik ablasyona kıyasla çok daha gelişmiş bir tedavidir. Bu tedavi, kalbin detaylı olarak görüntülenmesine ve sorunlu bölgelerin yüksek bir isabet oranı ile ortadan kaldırılmasına imkân sağlar. Bu yüzden klasik ablasyon tedavisine kıyasla daha pahalı bir tedavidir. Tedavinin detayları hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden 3 boyutlu ablasyon fiyatları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir.

  3 boyutlu ablasyon fiyatları İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Ömer Uz gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?